DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
Ankara
10°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

8 okunma

AFAD ortaya çıkardı: AKP’lilere usulsüz hak sahipliği

ABONE OL
24 Kasım 2022 15:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sivrice merkezli Elazığ’da meydana gelen 6,8’lik depremde evleri yakılan ve ağır hasar aldığı gerekçesiyle evleri yıkılan depremzedeler hak sahibi olduğu gerekçesiyle çekilen kuralar sonucunda merkezde yapılan deprem konutlarına yerleştirildi.

Hak sahipliği merkezde olan depremzedelerin ilçe ya da merkeze bağlı köylerde hak sahipliğinin taşınmasına izin verilmezken Elazığ Özel İdaresi Meclis başkanı AKP’li İbrahim Şerbet’in ve AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ’ın danışmanı olan Hıdır Seçkin’in de bulunduğu bazı AKP’lilerin taleplerinin ise AFAD tarafından 2003 yılında yayımlanan yer seçiminin ilkeleri ve yöntemi genelgesine aykırı olarak yerine getirildiği iddia edildi.

AFAD, AKP’LİLERE FARKLI YERLERDE HAK TANINMIŞ

AFAD kaynaklarından alınan bilgiye göre, AFAD’ın, Elazığ İl Özel İdaresi Meclis Başkanı AKP’li İbrahim Şerbet’e hak sahipliğinin merkeze bağlı Abdullahpaşa Mahallesi’nde olmasına rağmen kendi köyü olan Hankendi’de  ve AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ’ın danışmanı Hıdır Seçkin’in ise Sarılı köyünden merkeze bağlı Bizmişen Mahallesine hak sahipliliği verdiği ortaya çıktı.

“ESKİ YERLEŞİM YERİNE YAKIN YER TERCİH EDİLMELİ”

2003 yılında yılında depremzedelerin yer seçimine ilişkin yayınlanan genelgede şöyle denildi:

“Öncelikle hak sahibi afetzedenin afete uğradığı yerleşim birimi içerisinde yer seçimi yapılması gerekmektedir.

Yer seçimi çalışmaları esnasında afet risklerine azaltma anlayışı çerçevesinde afet tehlikeleri taşımayan jeolojik açıdan uygun yerleri seçmek, altyapı hizmetleri, sosyo kültürel özellikleri ekonomik yapı, eğitim ve sağlık hizmetleri dikkate alınarak yerleşim birimlerinin bütünlüğünün korunması temel ilkeleri oluşturmaktadır.

Bu nedenle hak sahipleri için yapılacak yeni yerleşim yerleri tespitinde mümkün olduğunca eski yerleşim yerine yakın, sağlık, eğitim ve vb. tesislere uzak olmayacak ilave altyapı ve üst yapı harcamalarına yol açmayacak, kamulaştırma gerektirmeyecek alanlar öncelikle tercih edilmelidir.”

“NE TORPİL NE DE HAKSIZ BİR ŞEY YAPTIM”

Hak sahipliliğinin usulsüz bir şekilde değiştirildiği iddialarının doğru olmadığını belirten İl Özel İdaresi Meclis başkanı İbrahim Şerbet, şunları söyledi:

“Abdullahpaşa Mahallesinde hak sahibiyim ‘Bu hakkımı köyümde kullanabilir miyim?’ diye sordum AFAD’da ‘kullanabilirsin’ dedi. Burada ne bir torpil ne de haksız bir şey yaptım. Bildiğim şehirden köye köyden şehre hak sahipliğini aldıranlarda oldu. Abdullahpaşa Mahallesinde daha evler yapılmadı.

Belediye evlerimizin yapılması için 180 bin TL istedi vatandaş verdiği parayı verdiği halde ihaleye giren olmadığı için evler yapılmadı ve şuanda da mağduriyet var. Bende üç senedir mağdurum. Bundan dolayı bende hak sahiplimizi Hankendi’ye aldırdım konu budur.

Abdullahpaşa Mahallesinde benim gibi başka yerlere alan insanlar da var. Hak sahiplini başka bir yere aldırmamla kanunsuz bir işe girmem hakkım neyse ben onu kullanırım. Kaldı ki merkezdeki evler köylerdeki evden daha değerli” ifadelerini kullandı.

“HAK SAHİBİ OLMAMA RAĞMEN EVİM VERİLMEDİ”

Hak sahibi olmasına rağmen 2 buçuk yıldır kuradan çıkmadığını belirten ismini gizli tutulmasını isteyen depremzede, “2020 depreminde merkez Sarayatik Mahallesinde olan evimin ağır hasar alması sonrasında yıkıldı.

Hak sahibi olmama rağmen ve TOKİ’nin depremzedeler için yaptığı konut kuralarına girmeme rağmen 2 buçuk yıldır ev çıkmadı. Depremin ilk yılında kira yardımı 6 bin, taşınma yardımı ise 5 bin lira yardım verilmişti.

Ancak 3 yıldır kirada oturmama rağmen ne hakkım olan ev çıktı ne de herhangi bir yardım yapıldı. Benim gibi  hak sahibi olup ev çıkmayan 350’ye yakın depremzede vatandaş var. 2 çocuğum var düzgün bir işim de yok hakkım olan evim çıkmadığı için her ay 2 bin lira kira vermek zorundayım” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.