DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 314383-1,17%
Ankara

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

16 okunma

CHP’nin afişlerinin toplatan AKP’li başkan sözünü tutmadı

ABONE OL
15 Kasım 2022 11:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP’li Elazığ Belediyesi kasım ayı meclis toplantısı belediye başkanı Şahin Şerifoğulları başkanlığında bütçe görüşmeleri ile başladı. Bütçe görüşmelerinde pazar günü gerçekleşen Devlet Bahçeli’nin katıldığı “Aday Belli Karar Net” mitingi öncesinde MHP’nin üst geçitlere astığı afişlere izin veren AKP’li Şerifoğulları’na CHP’li Meclis Üyesi Murat Akkoç tepki gösterdi.

AKP’li Şerifoğulları ise, MHP’nin şehri düğün gibi süslendiğini ve Devlet Bahçeli’yi şehirde ağırlamaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

CHP’li Meclis Üyesi Murat Akkoç

“SÖYLEDİĞİNİZ SÖZÜN ARKASINDA DURMADINIZ, SİZİ KINIYORUM”

Bütçe görüşmelerinin ardından gündem dışı söz alan CHP’li Meclis Üyesi Murat Akkoç, MHP’nin genel başkanlarını en iyi şekilde ağırlamalarının en doğal hakkı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ama burada şöyle bir durum var, geçtiğimiz ekim ayı meclis toplantısında MHP’nin yaptığı gibi partimizin genel başkanını karşılamak amacıyla il başkanlığımız bazı düzenlemeler yaptı ve MHP’nin yaptığı süslemelerin onda birini dahi yapmadı.

Ama siz burada bizim üst geçitlere asmış olduğumuz afişlere izin vermediniz. Bu duruma itiraz ettiğimiz zaman ise, ‘ben bu şehrin belediye başkanıyım tarafsızım bunu CHP’ye yapıyorsam aynı şekilde MHP’ye ve Ak Parti’ye de yapacağım’ dediniz.

Gördüğüm kadarıyla siz burada bunu yapmadınız MHP’nin yapmış olduğu miting öncesinde kentin genel görünümü herkesin malumu. Demem odur ki söylediğiniz sözün arkasında durmadınız, taraflı davrandınız, kendi sözünüzü kendiniz yediniz bu konuda da sizi kınıyorum.

Aynı şekilde sizinle beraber şehrin valisini ve il emniyet müdürünü kınıyorum. Maalesef sadece tek bir kesimin valisi ve emniyet müdürü gibi davrandılar şehrin tamamını kucaklamadılar. Sizden, validen ve emniyet müdüründen beklentimiz adil, tarafsız ve ilkeli bir tutum sergilemeleridir”

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları

“DÜĞÜN GİBİ SÜSLEMİŞLER”

CHP’li Akkoç’a cevap veren Elazığ Belediye Başkanı AKP’li Şahin Şerifoğulları ise CHP’nin afişlerin asılması noktasında izin almadığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

“Sizlerin üst geçitlere izinsiz bir şekilde asmış olduğunuz afişleri indirdiğimizi bu işlerin izin alarak yasal mevzuatlar çizgisinde yapmanız gerektiğini ifade etmiştik. Hiçbir izin almadınız, burasının muz cumhuriyeti olmadığını, bu işlerin bizim kontrolümüzde olduğunu izne tabi olduğunu ifade ettik.

İzin almadan astırmayacağımızı Cumhuriyet Halk Partisi’ne,  Ak Parti’ye de, Milliyetçi Hareket Partisi’ne de yaptırmayacağımızı söyledik. Ama dilekçeyle başvurulduğu takdirde değerlendirmemiz alındığı takdirde izin verileceğini herkes bilir.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin iki tane dilekçesi var genel başkan gelmeden önce programı belli olduktan sonra dilekçe vererek başvuruda bulunmuşlar. Biz de uygun görmüşüz astırmışız onun dışındaki billboardlar paralarını vermişler, kiralamışlar, astırmışlar yaptıkları bütün işlemler yasal.

Şehri de Allah’a çok şükür düğün gibi süslemişler çok da güzel olmuş. Ama siz izinsiz totem kurmuşsunuz. Biz de buna izin vermedik vermeyeceğiz. İzin almadan Elazığ Belediyesi’ni yok sayarak size üst geçitlere de, alt geçitlere de, totemlere de izin vermeyeceğiz.

Cumhur İttifakı’nın ortağını, Devlet Bahçeli’yi şehrimizden ağırlamaktan onur duydum. Gidip gece havalimanında karşıladığımı bundan da onur duyduğumu bir kez daha ifade ediyorum”

“SİZDEN DAHA ADİL VE TARAFSIZ BİR TUTUM BEKLİYORUM”

Afiş ve bayrakların kavşaklara, mobese önlerine asılmasının yasal olmadığını belirten CHP’li Akkoç, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bazı yerlerde trafik güvenliğini tehlikeye atılacak şekilde yapılmış. Bunu görüyorsunuz zaten burada yasaların arkasına sığınarak bunun açıklamasını yapamazsınız. Afişler gelişigüzel asılmış ve siz buna izin vermişsiniz.

Mesele MHP’nin afişlerini asması değil mesele onlara gösterilen tolerans bize gösterilmedi. Ama nedense şehrin ileri gelenleri, mülki amirleri sadece cumhur ittifakından tarafa tavır takınıyor.

Devlet bu insanları bu memleketin tamamını kucaklasın diye buraya atadı. Ama sürekli aynı şeyler yapılıyor ve bundan nemalanan ve arkasına bu gücü alan bazı insanlarda sürekli birilerini tehdit ediyorlar. Çünkü biliyorlar ki yapacakları her şey her zaman kendi yanlarına kar kalacak.

Bir partinin genel başkanı geldiğinde neden aynı şeyleri çok görüyorsunuz. O seçmen kitlesi aynı zamanda bu şehrin insanları ve dolayısıyla siz bu şehrin insanlarının belediye başkanısınız. Yaptığınız çok yanlış sizden daha adil ve tarafsız bir tutum bekliyorum.

En azından sizin bize olan saygınızdan dolayı da olsa bunu yapmanız gerekirdi. Havalimanında yatabilirsiniz başkanım sorun yok. Parti kayırıyorsunuz, adam kayırıyorsunuz başkanım sizin yaptığınız aslında yasal değil”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.