DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 314080-0,80%
Ankara

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

15 okunma

Manavgat’ta yapılmak istenilen mermer ocağına mahkeme ‘dur’ dedi

ABONE OL
25 Kasım 2022 15:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’da maden ocağı olmayan tek bölge olan Manavgat Beşkonak’ta kızılçam ormanlarının ortasına açılmak istenen maden ocağına karşı, iki çoban tarafından açılan davayı hukuk mücadelesi veren yöre halkı kazandı.

Antalya’nın Manavgat ilçesi Beşkonak’taki kızılçam ormanlarında Taş Kütüphanesi adlı Çinli ve yerli ortaklı bir firmanın açmak istediği ocak için bölgeye giren iş makineleri ağaçları kesmeye başlaması üzerine köy halkının direniş göstermiş, ardından çalışmalar durdurulmuştu.

ÇED Raporu’na gerek görülmeyen ocak için açılacak alana sadece iş makinelerinin girebilmesi için en az 300 kızılçam ağacı kesileceği belirtilmesinin üzerine de ocağa karşı hukuk mücadelesi de başlatıldı.

“DAVACILARIMIZ BURADA İKİ ADET ÇOBAN”

Alan önemli bir doğa alanı olduğunu söyleyen dava avukatı Tuncay Koç şunları söyledi:

“Değerli bir alan. Bu bölgeye kesinlikle izin verilmemesi gerekiyordu zaten. Bilirkişi raporlarında da özellikle alanın, flora-fauna zenginliğini ortaya koydu. Aynı zamanda alanda tarım ve hayvancılık yapılıyor. Su kaynakları mevcut. İzinler verilirken, ÇED kararı gerekli değildir kararı verilirken, bunların hiçbirine bakılmamış.

Geniş bir alını etkileyecek bir alan Kırkkavak ve Düzağaç köyünü etkileyecek. Mahkeme diğer bir köyü de etkileyeceği için iptal kararını oy çokluğu ile verdi. Manavgat için güzel bir karar. Usul yönünden zor bir davaydı bizim için.

Klasik maden davasında çok öte. Kırıkkavak’ta ilan edilmişti 2018 yılında. Köylünün haberi olmamış. Muhtar köylüye bildirmemiş. Kırıkkavak için açtığımız dava ret oldu. Bunu Düzağaç köylüleri adına açtık. İki çoban üzerinden açtık. Davacılarımız burada iki adet çoban.”

“ANTALYA’MIZIN TOROSLARI İÇİN EMSAL TEŞKİL EDECEK”

Dava sürecinde yöre halkıyla birlikte bedel ödediklerini söyleyen  Antalya Beşkonaklılar Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Hakan Halim Okudan ise şöyle konuştu:

“Türk adaletine inandık ve güvendik. Beşkonak Kırkkavak mermer ocağı iptal. Olmaz dediler, bu iş bitmiş dediler, arkasında o var, bu var dediler. İhraç ederiz, tayin ederiz sizi dediler, Çok güçlüler dediler. Ne derlerse desinler biz hemşehrilerimizin rızası Her şeyin ve Herkesin üzerindedir dedik.

Bu karar Bölgemiz için emsal hukuki karar olmuştur. Beşkonak Köprülü Kanyon bölgesinde verilecek hiçbir projede ÇED gerekli değildir denilemeyeceğini de göstermiştir. Proje tanıtım dosyasının saha gerçekleriyle uyumlu olmadığı mahkeme kararıyla tescillenmiş olup kamu yararı gözetilerek ÇED gerekli değildir kararı iptal edilmiştir.

Kamu görevini yürüten izne yetkili kişilerin böylesine yerüstü zenginliklerinin yok edilmesine zemin hazırlayacak kararları alırken kamu ve Memleket yararı anlayışına davet ediyorum. Antalya’mızın Torosları için emsal teşkil edecek bu kararla Memleketimizin Sahipsiz olmadığını kamuoyuna duyurduk.  Mücadelemizi Antalya’ya taşıdık. Beşkonak kazandı, Antalya kazandı.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.