DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
Ankara

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

17 okunma

Manisa’da dere griye büründü, tarım arazileri tehlikede

ABONE OL
17 Kasım 2022 13:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soma ilçesinde Torku tarafından işletilen termik santraline ait Ayıtlı Kül Barajı’ndaki atık suların tarımsal sulamada kullanılan ve Bakırçay’a bağlanan dereye boşaltılması bir taraftan çevre kirliliğine sebep olurken, bir taraftan tarım arazilerinde tehdit etmeye başladı.

CHP Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy, çiftçilerden gelen şikayet üzerine griye bürünen derede incelemelerde bulunarak yaşanan kirliliği gözler önüne serdi.

“YAKLAŞIK 20 GÜNDER DERE GRİ RENKTE AKIYOR”

İçinde yoğun miktarda küllerin bulunduğu suların boşaltıldığı derede incelemede bulunan CHP İlçe Başkanı Elbinsoy, yaklaşık 20 gündür derenin gri renkte aktığını tespit ettiklerini dile getirdi. Soma’da tarım arazilerini tehdit eden bir çevre kirliliğinin yaşandığını söyleyen CHP İlçe Başkanı Elbinsoy açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yaptığımız incelemede ve araştırmalarımızda Torku’nun işlettiği termik santraline ait Ayıtlı Kül Barajı’ndan çıkan kirli suların dereye boşaltıldığını tespit ettik. Yaklaşık 20 gündür dere gri renge bürünmüş durumda. İçinde yoğun olarak küllerin bulunduğu kirli sular dereye boşaltılıyor. Derenin tabanı ve çevre kül tabakası ile kaplı.”

“TARIM ARAZİLERİ TEHDİT ALTINDA”

Kirli suların boşaltıldığı dereden tarımsal amaçlı olarak su kullanıldığını ve derenin Bakırçay ile birleştiğini dile getiren CHP’li Elbinsoy, tarım arazilerinin tehdit altında olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Tarımsal sulama amaçlı olarak kullanılan ve Bakırçay ile birleşen dere şuanda kirlilik yüzünden kullanılmayacak durumda. Çiftçilerimizin şuanda bu dereden su kullanması mümkün değil. Tarım arazilerimiz büyük ölçüde tehlike altında. Ayrıca gri renkte akan su bir taraftan yeraltı sularında karışıyor. Bu nedenle insan sağlıda tehlike altında.”

“HAVAMIZI KİRLETEN TERMİK SANTRAL, ŞİMDİDE DERELERİ KİRLETİYOR”

Soma’da faaliyet gösteren termik santralin yıllardır ilçede hava kirliliğine sebep olduğunu söyleyen CHP’li Elbinsoy yaşanan kirlilikle ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Yıllardır ilçemiz termik santralin yaşattığı hava kirliliğiyle mücadele etmeye çalışıyor. Soma belediye başkanı ve meclis üyeleri geçtiğimiz hafta Soma Termik Santrali’ni ziyaret etmiş ve bu ziyarette kendilerine bacalardaki filtre sisteminin kısa vadede kurulmasının mümkün olmadığı ifade edilmiş.

Şunu görüyoruz ki iktidarın kendi eliyle özel şirkete teslim ettiği termik santralde insan sağlığını tehdit eden bacalara filtre sistemi kurmaya niyeti yok. Termik santral bir taraftan havamızı kirletmeye devam ederken, bir taraftan ise derelerimizi kirletmeye başladı. Soma Termik Santrali gazıyla havamızı, külüyle suyumuzu zehirliyor.”

YETKİLİLERE ÇAĞRIDA BULUNDU

Yaşanan kirlilikle ilgili yetkililere çağrıda bulunan CHP’li Elbinsoy, “Bizler ilçemiz için ekonomik bir değer olan termik santralin kapanmasını elbette istemiyoruz. Tek isteğimiz, termik santral başta olmak üzere madenlerin çevre ve insan sağlığına saygılı bir şekilde üretim yapması. Günümüz teknolojik koşullarında, çevre sağlığını gözeterek üretim yapmak zor değil. Soma adının artık kanser vakaları, iş kazaları ve hava kirliliği ile anılmasını istemiyoruz. Havamızın ve suyumuzun zehirlenmesi ile ilgili olarak tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz. Söz konusu çevre felaketinin bir an önce engellenmemesi halinde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.