DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 315369-0,65%
Ankara
11°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

13 okunma

Smyrna Agorası’nda yemek takımları bulundu

ABONE OL
22 Kasım 2022 09:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) tarafından Smyrna Agorası’nda süren kazı çalışmalarının son buluntuları, İtalya, İngiltere, Fransa, Belçika ve Hollanda’dan getirilmiş tarihi yemek takımları oldu.

Alandaki arkeolojik çalışmalarda önemli buluntulara ulaştıklarını belirten İKÇÜ Türk İslam Arkeolojisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Akın Ersoy, “17. yüzyıldan 20. yüzyıl başına kadar İzmir Limanı’na ulaşmış Avrupa seramikleri var. Son yıllarda İzmir’in her noktasında yaptığımız kazı çalışmalarında Osmanlı arkeolojisine dönük çok sayıda objeye ulaşıyoruz” dedi.

Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sevinç Gök İpekçioğlu ise Smyrna Agorası’nda Osmanlı dönemi seramiğinin yanı sıra Avrupa’dan ithal edilmiş objelere de ulaşıldığını dile getirdi.

İpekçioğlu, “Bunlar, Smyrna Agorası’nda hayatın nasıl idame ettirildiğini, sofra kültürünün veya mutfak kültürünün nasıl olduğunu bize anlatan önemli buluntular arasında yer alıyor” diye konuştu.

AY YILDIZLI MOTİFLER VE OSMANLICA “AFİYET OLSUN” YAZISI

İpekçioğlu, en eski seramik buluntularının İtalyan imzalı olduğunu kaydetti.

Buluntular arasında mayolika adı verilen sır üstü tekniğiyle yapılmış örneklerin yanı sıra sgrafitto ile yapılmış seramiklerin de olduğu bilgisini paylaşan İpekçioğlu, şöyle devam etti:

“Ayrıca barocca scenografia adı verilen ve ilginçtir ki burada da güzel bir kullanım alanı bulan, yine İtalyan seramikleri sır altı tekniğiyle işlenmiş. Dönem ilerledikçe daha uygun teknolojiye sahip olmak ve daha iyi bir seri üretim yapabilmek amacıyla Çin’den aldıkları birtakım örnekler dahilinde serigrafi baskı üretimine geçmişler.”

“19. yüzyılın çok önemli serigrafi baskılı örnekleriyle karşılaşıyoruz. Objeler incelendiğinde Avrupa’da Osmanlı piyasası için seramik üretiminin yapıldığını tespit ettik. Örneğin ay yıldız motifli, üzerinde Osmanlıca ‘Afiyet olsun’ yazan ve tamamen Osmanlı beğenisine sunulan, Osmanlı iç piyasası için üretilmiş seramiklerle karşılaşıyoruz.”

İpekçioğlu, ay yıldız işlemeli seramiklerin, Anadolu’dan elde edilen kalıplarla üretilip Avrupa’da işlendikten sonra Osmanlı topraklarına satılmış olabileceğini düşündüklerini aktardı.

“RESSAMLARIN TABLOLARINA YERLEŞTİRDİKLERİNİ GÖREBİLİYORUZ”

Smyrna Agorası’nda sadece İtalyan eserlere rastlamadıklarını anlatan İpekçioğlu, “İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda gibi bölgelerden malzemeler karşımıza çıkıyor ve çeşitlilik sunuyor. Bunlar sadece Osmanlı piyasasında önemli değil, herkes kullanıyor. Avrupa piyasası için de önemli. Örneğin çeşitli renkleriyle çok güzel, gösterişli görünen birtakım seramikleri 19. yüzyıl Hollandalı ressamların kendi tablolarında kullandıklarını, onları birer obje olarak tablolarına yerleştirdiklerini görebiliyoruz” ifadesini kullandı. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.